Multitasking: Klíč k produktivitě, nebo cesta do pekel?

Multitasking

Definice multitaskingu

Dělat víc věcí najednou se v dnešním hektickém světě považuje za známku výkonnosti. Mnozí věří, že právě schopnost zvládat několik úkolů současně je tím pravým receptem na úspěch. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, co to vlastně znamená? V podstatě jde o to, jak dokážeme rozložit svou pozornost mezi různé činnosti a pracovat na nich zároveň. Zní to jako skvělý nápad, co říkáte? Jenže pravda je trochu složitější. I když je náš mozek fascinující orgán, není stavěný na zpracování více náročných úkolů najednou. Ve skutečnosti jen rychle přeskakujeme z jedné činnosti na druhou, což vede k horším výsledkům a většímu počtu chyb.

Mozek a paralelní zpracování

Náš mozek je úžasný nástroj, ale i on má svoje hranice. Hlavně když přijde na zpracování více věcí najednou. I když si myslíme, že zvládáme dělat několik činností současně, mozek ve skutečnosti jen velmi rychle přeskakuje z jedné na druhou. Tohle přepínání mezi úkoly nás stojí spoustu mentální energie. Proto děláme více chyb a jsme méně produktivní. Místo snahy o zvládání více věcí najednou je mnohem lepší věnovat se jedné činnosti, dotáhnout ji do konce a teprve pak se pustit do další. Takhle vlastně šetříme mozkovou energii a naše výsledky jsou mnohem lepší. Prostě platí, že když se soustředíme na kvalitu jedné věci, dopadne to lépe, než když se snažíme dělat všechno najednou.

Kontextové přepínání vs. skutečný multitasking

Když mluvíme o multitaskingu, často si pleteme dva různé způsoby práce. První je rychlé přeskakování mezi úkoly, kterému se odborně říká kontextové přepínání. To je jako když listujete několika otevřenými záložkami v prohlížeči - věnujete se vždy jen jedné, ale rychle mezi nimi přepínáte. Náš mozek vlastně nedělá víc věcí najednou, jen velmi svižně střídá pozornost. Oproti tomu opravdový multitasking, tedy dělání více věcí současně, je pro nás mnohem náročnější. Jasně, některé základní věci zvládneme najednou - třeba jít a povídat si. Ale jakmile jde o složitější úkoly, které vyžadují soustředění, jejich souběžné provádění nás zpomaluje a děláme víc chyb. Je to podobné, jako když se snažíte sledovat film a psát důležitý email - ani jedno nakonec neděláte pořádně.

Vliv multitaskingu na produktivitu

Žijeme v době, kdy se všichni honíme za časem a snažíme se zvládnout tisíc věcí najednou. Na poradě ťukáme do mobilu, při vaření diskutujeme pracovní záležitosti a mezi čtením důležitých dokumentů odbíháme ke kontrole Facebooku. Tomuhle žonglování s více úkoly se říká multitasking a všichni si myslíme, že nám pomáhá být výkonnější. Jenže opak je pravdou.

Naše hlava prostě není stavěná na to, aby zvládala více věcí naráz. Když se o to pokoušíme, jenom se rozptylujeme a výsledky stojí za starou bačkoru. Výzkumy dokonce ukázaly, že při multitaskingu klesá naše výkonnost až o 40 procent. Takže místo abychom stihli více, děláme všechno napůl a ještě nám to trvá dvakrát tak dlouho.

A to není všechno - tahle posedlost dělat víc věcí současně nám pěkně škodí. Jsme ve větším stresu, hůř si pamatujeme věci, nemůžeme se soustředit a děláme více chyb. Když v tom jedeme dlouho, může to skončit totálním vyčerpáním a pocitem, že už nemůžeme dál.

Multitasking a stres

Každý to zná - sedíme na poradě, kontrolujeme maily, a ještě u toho řešíme telefony. Doma zase vaříme večeři a současně pomáháme dětem s matematikou. Takhle to prostě v dnešní době chodí, všichni od nás čekají, že zvládneme tisíc věcí najednou.

Je sice fajn umět žonglovat s více úkoly, ale ruku na srdce - náš mozek takhle vůbec nefunguje. Když se snažíme dělat všechno najednou, jsme jako roztěkaný motýl. Přelétáváme od jednoho k druhému a nakonec nic není pořádně. Děláme zbytečné chyby a výsledky za moc nestojí.

A co je horší - tahle věčná snaha být všude a dělat všechno nás pěkně vyčerpává. Mozek se přehřívá jako přetížený počítač. Jsme podráždění, vystresovaní a večer padáme únavou. Když to takhle táhneme dlouho, může to pěkně zamávat s naším zdravím, a to jak fyzickým, tak psychickým.

Multitasking je jako žonglování s hořícími pochodněmi, zatímco jezdíte na jednokolce po laně. Zdá se to působivé, dokud něco nepustíte.

Radomír Dvořák

Mýty o multitaskingu

Žijeme v době, kdy se každý snaží zvládnout co nejvíc věcí současně. Přepínání mezi více činnostmi, kterému se moderně říká multitasking, je ale spíš iluze než skutečná dovednost. Ve skutečnosti je naše mysl stavěná tak, že se dokáže plně věnovat pouze jedné věci. Když se pokoušíme žonglovat s více úkoly najednou, roztříštíme svou pozornost a výsledky jsou pak polovičaté. Nejenže nám všechno trvá déle, ale častěji děláme chyby a práce postrádá kvalitu. Proto je lepší přijmout fakt, že multitasking nefunguje, a raději se soustředit na jeden úkol, dokončit ho a teprve pak se pustit do dalšího.

Vlastnost Multitasking Soustředění na jeden úkol
Efektivita Snížená (až o 40%) Vysoká
Chybovost Zvýšená Snížená
Stres Vyšší Nižší
Doba potřebná k dokončení úkolu Delší Kratší

Tipy pro efektivnější práci

Je sice lákavé dělat víc věcí najednou, ale přepínání mezi úkoly nám ve finále spíš škodí. Když se snažíme zvládnout všechno současně, náš mozek musí neustále přeskakovat mezi různými činnostmi a tím se unavuje. Je mnohem lepší vzít si jeden úkol, pořádně se na něj zaměřit a dotáhnout ho do konce. Teprve pak má smysl pustit se do něčeho dalšího. Takhle budete mnohem produktivnější a výsledky vaší práce budou kvalitnější. Důležité je si práci dobře rozplánovat. Sepište si, co všechno potřebujete udělat a určete, co má přednost. Velké úkoly si rozdělte na menší kroky, se kterými se lépe pracuje. A pamatujte - když toho máte moc, není ostuda některé věci odmítnout.

Publikováno: 14. 02. 2025

Kategorie: technologie