Vybíjená: Kdy už konečně někdo vymyslí něco lepšího?

Vybijena

Příznaky vybité baterie

Když se vám vybíjí baterka, poznáte to hned několika způsoby. Telefon nebo notebook se třeba začne pomalu probouzet k životu, výdrž na jedno nabití je najednou mizerná, nebo se přístroj sám od sebe vypíná a restartuje. Taky se může stát, že nabíjení trvá věčnost nebo se zařízení při tom až podezřele zahřívá - to už je jasný signál, že baterie není v nejlepší kondici.

Když už je baterie fakt na dně, většinou vám to přístroj sám řekne varovnou hláškou na displeji. V tu chvíli byste měli honem najít nabíječku, jinak riskujete, že přijdete o neuložená data nebo dokonce poškodíte celé zařízení. Vždycky je lepší sáhnout po originální nabíječce nebo aspoň po nějaké ověřené značce - s tím nebudete riskovat a nabíjení bude fungovat jak má. A když se budete o baterku trochu starat, nedávat ji na přímé slunce nebo mráz a nenechat ji úplně vybít, vydrží vám mnohem dýl.

Příčiny rychlého vybíjení

Proč se vám mobil tak rychle vybíjí? Důvodů může být několik. Když máte pořád puštěný displej na plný pecky, zapnutou navigaci a bluetooth, nebo furt visíte na datech či wifi, baterka to prostě nedává. K tomu všechny ty appky, co vám běží na pozadí - i když je zrovna nepoužíváte, žerou energii jak divé. No a pak je tu samozřejmě věk baterky. Čím je starší, tím míň vydrží, to už tak prostě chodí. Časem ztrácí šťávu a musíte ji nabíjet častěji než když byl telefon nový. Ale nebojte, dá se s tím něco dělat. Stačí telefon nabíjet pravidelně, nenechávat ho na sluníčku nebo v zimě venku, a používat originální nabíječku. Takhle vám baterka vydrží mnohem dýl.

Typy baterií a jejich životnost

Každý, kdo používá elektroniku, ví, jak moc záleží na stavu baterky. Nezáleží přitom, jestli jde o klasickou baterii nebo nabíjecí akumulátor. Různé typy baterek se chovají jinak - některé vydrží déle, jiné se vybíjejí rychleji. Na výběr máme spoustu možností a každá má něco do sebe. Vezměte si třeba NiMH baterie - ty jsou super v tom, že vydrží hodně dlouho a nevadí jim, když je průběžně dobíjíte, aniž by se úplně vybily. Pak tu máme lithiovky - ty sice stojí víc peněz, ale mají v sobě víc šťávy a samy od sebe se skoro nevybíjejí. Proto je najdete hlavně v telefonech a počítačích. Ať už si ale vyberete jakoukoliv baterku, musíte se o ni správně starat. Když ji budete dobře nabíjet a vybíjet, vydrží vám mnohem déle.

Tipy pro šetření baterie

Kdo by neznal ten nepříjemný moment, když vám telefon odejde zrovna při důležitém hovoru nebo uprostřed rozehrané hry. Vybitá baterka dokáže pěkně potrápit, zvlášť když ji potřebujete nejvíc. Naštěstí existuje pár fíglů, jak si poradit s věčně se vybíjejícím mobilem. Největším žroutem energie je bezesporu displej - stačí trochu ztlumit jas nebo nechat telefon, ať si ho reguluje sám podle okolního světla. Baterii pořádně cucají i mobilní data, takže když zrovna nebrouzdáte po netu, šupky dupky je vypnout. To samé platí pro Wi-Fi a Bluetooth - když je zrovna nevyužíváte, pryč s nimi. Spousta aplikací navíc běží na pozadí a vysává baterku, i když je vůbec nepoužíváte. Proto je fajn občas proklikat běžící aplikace a povypínat ty, co zrovna nepotřebujete. Když se budete držet těchle jednoduchých rad, váš mobil vydrží mnohem dýl a nebudete muset řešit nepříjemnosti s vybitým telefonem.

Nabíjení: Jak na to správně?

Vybitá baterka vás dostala? Žádný stres, chce to jen vědět, jak na to. Každá baterka, ať už v mobilu, notebooku nebo třeba v elektrokoloběžce, potřebuje správnou péči, aby vydržela co nejdéle. Je to jako s autem - pravidelná údržba je základ. Zatímco staré dobré baterie musely být před nabitím úplně prázdné, dnešní lithium-ionky jsou jiný level. U těch je nejlepší držet nabití někde mezi dvaceti a osmdesáti procenty. Takhle jim to nejvíc svědčí a vydrží mnohem dýl.

Pozor ale na šmejdy - vždycky berte jen originální nabíječky nebo aspoň něco pořádnýho s certifikátem. Levný padělky dokážou baterku pěkně zmasakrovat, a to ještě není to nejhorší, co se může stát. A taky ji nešikanujte extrémníma teplotama. Moc horko nebo kosa ji můžou poslat do věčných lovišť. Když se budete držet těhle fíglů, baterka vám bude sloužit jak hodinky. A nevybije se zrovna ve chvíli, kdy to nejmin potřebujete.

Vybitá baterie, to je jako zhasnuté slunce v dlani. Zůstane ti jen chladný kov a vzpomínka na světlo.

Jindřich Dvořák

Výměna baterie: Kdy a kde?

Vybíjená mobilu - věčný problém dnešní doby. Kdo z nás to nezná - ráno plná baterka a už v poledne telefon píská na poplach. Když tohle řešíte častěji, možná nastal čas na novou baterii. Ale jak vlastně poznat, že je to nutné?

Vlastnost Vybitá baterie Nabíjená baterie
Napětí (V) 1.2 (alkalická) > 1.2 (alkalická)

Kouknout se do nastavení je první krok. Najdete tam kondici baterie - takové její zdravotní vysvědčení. Jakmile ukazatel klesne pod osmdesát procent, je to jasná zpráva, že baterie už má svoje nejlepší roky za sebou.

Jsou tu i další varovné signály. Třeba když se mobil zničehonic vypne, i když ukazuje třeba půlku baterie. Nebo když nabíjení trvá snad celou věčnost. To všechno napovídá, že baterie už není ve své kůži.

S výměnou je nejlepší zamířit do značkového servisu. Jo, bude to stát o něco víc, ale aspoň máte jistotu, že vám tam nedají žádný podřadný náhradní díl a práci odvedou jak se patří.

Recyklace baterií: Důležité info

Vybitá baterka do koše? V žádném případě! Tyhlety věcičky v sobě totiž skrývají různé škodliviny, co by nám při špatném zacházení mohly pěkně zavařit - jak přírodě, tak našemu zdraví. Proto je fakt důležité je správně recyklovat. Když se baterie zpracují, získají se z nich cenný materiály jako lithium, kobalt nebo nikl. Z těch se pak dají vyrobit nový baterie, což je super pro naši přírodu.

Nezáleží na tom, jestli je baterka úplně mrtvá nebo ještě trochu žije - do recyklace patří každopádně. I zdánlivě mrtvá baterka může mít ještě nějakou šťávu a klidně by mohla začít hořet. Proto všechny baterky a akumulátory, ať už jsou v jakémkoliv stavu, noste do speciálních sběrných boxů. Ty najdete v elektro obchodech, na sběrňáku, nebo třeba ve škole či na úřadě.

Publikováno: 17. 02. 2025

Kategorie: technologie